Kategoria: Uncategorized
Pożegnanie rzeźbiarzy, przywitanie ceramików
04.10.2019 zakończył się pierwszy etap projektu, ostatni montaż prac i pożegnanie grupy rzeźbiarzy z ASP z Wrocławia i przywitanie kolejnej grupy tym razem studentów z Wydziału Ceramiki i Szkła z nauczycielami prof. Krzysztofem Rozpondkiem oraz as. Rytisem Konstantinaviciusem.
Procedura umieszczania w DPS
Krok 1
Sprawdzić na terenie gminy, w której mieszka osoba zainteresowana skierowaniem do domu pomocy społecznej, gdzie zlokalizowany jest ośrodek pomocy społecznej i udać się do jego siedziby.
Krok 2
W sekretariacie lub u pracownika socjalnego należy złożyć pisemny wniosek o skierowanie osoby do domu pomocy społecznej. Najlepiej wskazać we wniosku (po uprzednim wybraniu) konkretny dom pomocy społecznej. Na kserokopii wniosku uzyskać potwierdzenie przyjęcia i zachować.
Krok 3
W siedzibie ośrodka pomocy społecznej pracownik socjalny poinformuje o procedurze przyjęcia do domu pomocy społecznej i umówi się na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej skierowaniem do dps.
Krok 4
Po skompletowaniu niezbędnych dokumentów kierownik/dyrektor ośrodka pomocy społecznej wydaje decyzję kierującą oraz o odpłatności do domu pomocy społecznej następnie wysyła decyzję do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp., na którego terenie zlokalizowany jest Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.
Krok 5
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp. na podstawie decyzji kierującej do Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim, decyzji o odpłatności oraz innych dokumentów wydaje decyzję umieszczającą w dps o odpowiednim profilu.
Krok 6
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp. przesyła do Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim decyzję kierującą, decyzję umieszczającą oraz decyzję o odpłatności oraz zgromadzoną dokumentację.
Krok 7
Po otrzymaniu wszystkich decyzji oraz dokumentacji dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim pisemnie określa termin przyjęcia do placówki osoby skierowanej.
W razie wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy z koordynatorem Działu Opiekuńczo-Terapeutyczno-Medycznego lub Dyrektorem Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim.
Warunki mieszkaniowe
Dom posiada 103 miejsca przystosowane dla niepełnosprawnych mieszkanek w pokojach 1,2,3 osobowych bez łazienek i w pokojach 2-osobowych z łazienkami oraz czteroosobowe pokoje przeznaczone dla mieszkanek stale leżących w wyniku przewlekłych chorób uniemożliwiających samodzielne poruszanie się.
Warunki bytowe, socjalne i opiekuńcze są zgodne z ustawą o pomocy społecznej, Dom zapewnia również wszelkie potrzeby biologicznych i wyższe:
– miejsce zamieszkania wyposażone w podstawowy sprzęt (tapczan, szafka nocna, stolik, krzesło, szafa na ubrania), pościel, ręczniki i przybory toaletowe,
– wyżywienie według norm żywieniowych, diet zalecanych przez specjalistów, ponadto dostęp do suchego prowiantu i napoi przez całą dobę;
– odzież i obuwie;
– udzielanie wsparcia i pomocy w czynnościach dnia codziennego (mycie, kąpanie, ubieranie, karmienie);
– pielęgnacja i zapewnienie opieki lekarskiej i psychologicznej;
– dostęp i umożliwienie uczestnictwa w zajęciach z terapii zajęciowej, kinezyterapii i fizykoterapii;
– zapewnienie zaspokajania potrzeb religijnych;
– przestrzeganie praw mieszkanek i zapewnienie bezpiecznego przechowywania środków
finansowych;
– pomoc i wsparcie w załatwianiu spraw osobistych
Misja domu
Misją Domu jest stałe podnoszenie komfortu życia mieszkańców, zapewnienie podopiecznym poczucia bezpieczeństwa, własnej wartości i społecznej przydatności, jak również integracja ze społecznością lokalną.
Celem Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim jest całodobowe zaspokojenie potrzeb bytowych, opiekuńczych i wspomagających dla mieszkańców Domu, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami życia społecznego oraz określonymi standardami.
Celem pracowników Domu jest dążenie do profesjonalnego wykonywania zadań.
Zasady odpłatności
Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej.
Pobyt w Domu Pomocy Społecznej jest odpłatny zgodnie z zapisami w ustawie o pomocy społecznej.
Aktualnie odpłatność za pobyt w DPS wynosi 7900,00 zł
Opłaty za pobyt w DPS ponoszą:
1. Mieszkaniec Domu, nie więcej niż 70% swojego dochodu.
2. Małżonek, zstępni przed wstępnymi tzn. rodzina w linii prostej: dzieci płacą za rodziców, rodzice za dzieci, wnuki za dziadków, z uwzględnieniem kryterium dochodowego tj.: jeżeli syn lub córka gospodarują samotnie, a rodzic jest skierowany do Domu Pomocy Społecznej, to ponoszą odpłatność za pobyt rodzica, tylko wtedy jeżeli ich dochód przekracza 300% kryterium dochodowego w chwili obecnej jest to kwota 2328,00 zł dla osoby samotnej, w przypadku osoby w rodzinie 300% kryterium dochodowego wynosi 1800,00 zł na 1 członka rodziny.
Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej ustala w drodze umowy z małżonkiem, zstępnymi przed wstępnymi mieszkańca domu, wysokość wnoszonej przez nich opłaty za pobyt tego mieszkańca w domu pomocy społecznej, biorąc pod uwagę wysokość dochodów i możliwości .
Rodzeństwo nie jest rodziną w linii prostej, tzn. brat nie ma obowiązku płacić za siostrę.
- Gmina, z której osoba została skierowana do DPS ma obowiązek ponoszenia odpłatności w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w DPS, a opłatami wnoszonymi przez osobę skierowaną do DPS i ewentualnie zobowiązaną do alimentacji rodzinę.