Autor: admin
Urodziny Ani
21.10.2021 piędziesiąte -te urodziny obchodziła nasza podopieczna Pani Ania. Jubilatce
życzymy : uśmiechu, zdrowia, radości, mnóstwa prezentów i gości,
przyjaźni wielkich i małych, wielu przygód niebywałych i uśmiechu
wesołego i wszystkiego, wszystkiego najlepszego!
Zakonczenie drugiego etapu projektu
Kolejny
projekt za nami. Te kilkanaście dni minęło za szybko, to czas
bardzo dynamiczny i twórczy dla naszych Pań i studentów. To
wspólne godziny spędzone przy tworzeniu ciekawych przedmiotów,
obrazów, przełożenie dwóch światów. Niemożliwe nie istnieje,
bariery zanikają, po której stronie lustra jesteś ? Czy w sztuce
ma to znaczenie? Dziękujemy za ten czas i niepowtarzalną energię i
atmosferę jaka towarzyszy zawsze tym projektom.
Projekt po drugiej stronielustra ceramicy
Sztuka i nastrój twórczy opanował nasz Dom. W każdej sali coś powstaje, coś się tworzy w głowach i umysłach. Z kawałka gliny wyłaniają się twarze , głowy i nie tylko , to co podpowiada wyobraźnia. Wspólna praca ceramików i naszych podopiecznych i powstaje coraz więcej prac. Nasza galeria zapełnia się. Interpretacja prac nieograniczona, nie zawsze to co widzisz jest tym o czym myślisz. Glina to tworzywo, którego każde dotknięcie ma w sobie coś fascynującego. To proces powstawania przedmiotów i obserwowania, jak zmieniają się kształty, potem kolory w wyniku wypalenia i szkliwienia. Sprawia , że człowiek staje się kreatorem wyjątkowego dzieła podczas całego procesu tworzenia. To surowiec, za pomocą którego da się wyrazić wszystko, czego nie można wyrazić na przykład werbalnie, czy w inny sposób. Jest coś magicznego w pracy z gliną – uspokaja, wycisza, z drugiej strony – przenosi nas w świat wyobraźni.
Projekt po drugiej stronie lustra, rzeźbiarze
Drugi etap projektu. W piątek pożegnaliśmy grupę rzeźbiarzy -studentki i wykładowców , którzy przez dwa tygodnie tworzyli piękne rzeźby a przywitaliśmy grupę ceramików z ASP z Wrocławia . Rzeźby zostają na terenie naszego DPS, będą stały na nowo powstającym patio. Drugi etap to praca w naszych pracowniach, nasze Panie będą bliżej studentów, mogą również stworzyć własne prace z ceramiki. To ciekawy etap nawiązywania nowych relacji i zderzenia się dwóch światów. A jednocześnie bardzo twórczy okres dla naszych podopiecznych.
Wyjazd nad morze
Nasza liczna grupa podopiecznych (32 mieszkanki) udała się na wycieczkę nad morze. Tym razem do miejscowości Trzęsacz. Wszystkie punkty wycieczki udało się zrealizować , pogoda zmienna , ale trafiliśmy w okienko pogodowe. Ogromne wyzwanie logistyczne z tak liczną grupą osób niepełnosprawnych w różnym stopniu, wszystko przebiegło sprawnie, podziękowania dla zespołu pracowników, którzy stanęli na wysokości zadania. Panie mogły podziwiać morze z tarasu widokowego, zapoznać się z historią zabytkowego kościoła , którego został zachowany ostatni fragment. W programie nie zabrakło zakupów pamiątek na pasażu handlowym, skosztowania przyjemności gastronomicznych oraz najważniejsze posiedzieć na plaży. Królestwo Neptuna wyjątkowo przyjazne o tej porze roku, udało się zamoczyć stopy, posłuchać głosu morza i podziwiać ogromny żywioł. A Neptun wysłuchał nas, pozwolił posiedzieć i opóźnił deszcz.
Konkurs PFRON
W naszej pracowni ceramicznej odbyła się wystawa prac, zrobionych przez nasze Panie na XIX Edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego : ” Sztuka Osób Niepełnosprawnych „, tematyka tegorocznego konkursu : TO CO KOCHAM. Wszystkie autorki prac otrzymały dyplom i słodki upominek. Ponieważ w kategorii Malarstwo i witraż oraz Rysunek i grafika powstało więcej prac, a można wysłać tylko dwie z danej kategorii. W wyborze wyborze prac konkursowych pomogła nam komisja naszych gości z projektu : studentki oraz dr Andrzej Kossowski z Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Wybór trudny, na rozstrzygnięcie z niecierpliwością czekamy.
Projekt Po drugiej stronie lustra
W ramach Funduszu Małych Projektów Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020 na terenie naszego domu rozpoczął się projekt pt. : „ Po drugiej stronie lustra” umowa nr 493/ 20 . Jest to kontynuacja poprzednich projektów, innowacyjnej formy eksperymentu terapii poprzez sztukę. Od września rozpoczął się plener rzeźbiarski w którym biorą udział studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia z Katedry Technik Rzeźbiarskich pod kierunkiem Andrzeja Kosowskiego i Dariusza Nowaka. Nasze panie mogą codziennie obserwować jak kawałek drewna dostaje nowe życie, formę i kształt, jakie narzędzia się stosuje i technikę obróbki drewna.
Dożynki
Delegacja naszych podopiecznych oraz uczestników WTZ brała udział w Dożynkach Wiejskich w Kamieniu Wielkim. Nie zabrakło ciekawych atrakcji oraz jak to przy takich imprezach posiłków w plenerze oraz tradycyjnej pajdy chleba. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nasze stanowiska rękodzieła oraz warsztaty ceramiki i technik różnych. W czasie dożynek w ramach „Narodowego czytania 2021” klasa 8 że Szkoły Podstawowej im. Orła Białego przeczytała fragment „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.