Wydarzenia

now browsing by category

 

Świąteczne spotkanie

Jak co roku odwiedzili nas uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z Kamienia Małego oraz młodzież z Niemiec z Seelow. Jest to miła tradycja spotkań przedświątecznych, wspólne kolędowanie, młodzież z Seelow przygotowuje dla naszych podopiecznych ozdoby, stroiki świąteczne oraz smakołyki. Bardzo dziękujemy za pamięć, ciepłą i miłą atmosferę podczas tych spotkań.

Czy umiesz gwizdać, Johanno

15.12.2017 r.  gościnnie w naszym domu wystąpili artyści z Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa , prezentując sztukę :” Czy umiesz gwizdać, Johanno ?”. Jest to sceniczna adaptacja książki Ulfa Starka, pióra Nicka Wooda .Berra i Uffe to dwaj mali, rezolutni przyjaciele. Berra (Wiktor Grzegory)  zazdrości koledze czegoś, o czym w głębi serca skrycie marzy. Chłopiec bardzo chciałby mieć własnego, osobistego i jedynego w swoim rodzaju…dziadka. Uffe (Franciszek Nędza) postanawia pomóc koledze i zabiera go do domu opieki społecznej, gdzie pierwszą osobą, którą spotykają chłopcy jest starszy pan o imieniu Nils (Michał Anioł). W ten sposób rozpoczyna się historia niezwykłej przyjaźni, pełnej nieoczekiwanych momentów, które czasem wzruszą widzów, innym razem wywołają na ich twarzach serdeczny uśmiech.

Goście z Holandii- „ Czarne Piotrusie”

W sobotę 09.12.2017 r. odwiedzili nasz dom goście z Holandii- „ Czarne Piotrusie” . Zwarte Piet, czyli Czarny Piotruś, w tradycji niderlandzkiej to pomocnik św. Mikołaja, który rozdaje dzieciom prezenty. Łatwo go rozpoznać po wymalowanej na czarno twarzy, czerwonych ustach, kręconych włosach. Zgodnie z tradycją, każdego roku, w okresie świątecznym Mikołaj, czyli Sinterklaas, przybywa do Holandii parową łodzią wypakowaną po brzegi prezentami. W Holandii jest to prawdziwe, cudowne  święto, wciąż w żywy sposób odnoszące się do historii tego kraju. Według niderlandzkiej tradycji w nocy, gdy wszyscy już śpią Zwarte Piet wspina się na dachy i wchodzi przez kominy do domów, aby przy kominku postawić prezenty dla dzieci od Sinterklaasa, natomiast w ciągu dnia rozdaje dzieciom i przechodniom na ulicy słodycze i ciasteczka. Jak co roku na wizytę tych specjalnych gości nasze podopieczne czekają z wielką radością. Dziękujemy za pamięć i kontynuację tej pięknej tradycji, odwiedzania i obdarowania  maskotkami oraz ciasteczkami również naszych pań.

XXII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kostrzynie nad Odrą

W dniu 7 grudnia 2017 roku mieszkańcy naszego Domu wzięli udział w XXII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Kostrzynie nad Odrą. Piękne kolędy i świąteczna atmosfera…Dziękujemy za zaproszenie i niepowtarzalną atmosferę tego spotkania, która tak pięknie wprowadza nas w czas świątecznych dni i przygotowań do Świąt Bożonarodzeniowych.

Konferencja  pt.  ,,Portret kobiety”

8 grudnia 2017 roku w sali RCR w Witnicy odbyła się Konferencja  pt.  ,,Portret kobiety”.

Organizatorem był nasz Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim. Była to wystawa prac, które powstały podczas dwutygodniowego pleneru w ramach  projektu  „Portret kobiety”,  który był  innowacyjną formą eksperymentu, terapii przez sztukę.  Polegał na przemianie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim w obiekt zainteresowania artystycznego, gdzie uczestnicy stali się źródłem inspiracji dla artystów.   Studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia w swoich pracach, starali się wydobyć piękno osób zniszczonych chorobą ,  zintegrować się, stworzyć więź z osobą niepełnosprawną i tym samym pomóc jej na nowo stworzyć swój pozytywny obraz.  Dwa tygodnie pleneru były dla nas i naszych podopiecznych niezwykłym czasem. Artyści pomagali starszym i schorowanym osobom odnaleźć w sobie wartość i piękno. – W tym czasie w ich życiu znowu pojawiła się energia, radość i akceptacja .  Powstały prace plastyczne; obrazy, szkice, rzeźby oraz fotografie, które zostały wystawione podczas konferencji . Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania :

 

DNI TALENTU

W dniach 21-22.11.2017 r. w naszym domu gościli uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych „ Kopernik” z Witnicy. W trzech pracowniach w ramach wydarzenia „ DNI TALENTU”razem z naszymi mieszkańcami tworzyli ozdoby świąteczne, kartki , bombki, puszki przy użyciu różnych technik plastycznych.

Gala XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ” Sztuka Osób Niepełnosprawnych „

Wczoraj delegacja naszego domu i WTZ , pojechała do Zielonej Góry na Galę XV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ” Sztuka Osób Niepełnosprawnych ” etap wojewódzki. Prezentacja prac naszych lauratów i wyróznionych :

Agnieszka Świniuch
III miejsce
kategoria ; rzeźba kameralna i płaskorzeźba
Tytuł :” U źródeł „  Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim

Mieczysław Slachciński
I miejsce 
kategoria : rysunek i grafika
Tytuł : ” Zielony Pejzaż” Warsztat Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim

Jadwiga Swadowska
Wyróżnienie
Kategoria : Tkanina i aplikacja
Tytuł : „Tacy sami,lecz różni „
  Dom Pomocy Społecznej w Kamieniu Wielkim

Tadeusz Młynarczak
Wyróżnienie
Kategoria : Malarstwo
Tytuł : „Źródło „
  Warsztat Terapii Zajęciowej w Kamieniu Wielkim

„ Portret kobiety ” przy ognisku

W piątek spotkaniem przy ognisku i plenerowym pokazem wypału ceramiki dobiegł końca  dwutygodniowy projekt „ Portret kobiety ”,  realizowany w naszym domu  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Euroregionu Pro Europa Viadrina 2014-2020 – „ Redukować bariery- wspólnie wykorzystywać silne strony ”  Projekt ten to innowacyjna forma eksperymentu, terapii poprzez sztukę , którego beneficjentami były osoby chore psychicznie z Polski i Niemiec.  W projekt zaangażowani byli  studenci Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia. Artyści podjęli  próbę aktywizowania osób niepełnosprawnych do wyrażenia swoich emocji i uczuć poprzez różne formy sztuk plastycznych. Dziękujemy za miłe i pozytywne spotkanie.

„ Portret kobiety”

W piątek zakończył się drugi tydzień wspólnych zajęć ze studentami z ASP z Wrocławia a tym samym dobiegł końca eksperymentalny projekt „ Portret kobiety” realizowany w naszym domu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Euroregionu Pro Europa Viadrina 2014-2020 – „ Redukować bariery- wspólnie wykorzystywać silne strony ”.  Dziękujemy za wspaniałą pracę, atmosferę i pozytywną energię, za mile spędzony czas, za  relacje z mieszkańcami. Do zobaczenia w grudniu na wystawie prac z tych spotkań.

Zajęcia sportowo-integracyjne

Po przerwie letniej nasze mieszkanki i uczestnicy WTZ z Kamienia Wielkiego wzięli udział w kolejnym cyklu zajęć sportowo-integracyjnych, których organizatorem jest Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Ludzi Pojednania w Witnicy. Dziękujemy nauczycielom wf-u oraz młodzieży za zaangażowanie, za niepowtarzalną atmosferę tych zajęć i pozytywną energię.